Hány programozási nyelvet kell megtanulni ?

Nagyon sok embernek gondot okoz, hogy vajon hány programnyelvet kell ahhoz megtanulnia, hogy jól tudjon fejleszteni illetve jó fizetést érjen el a cégeknél vagyis könnyű legyen elhelyezkednie. 

Ezzel a céllal kapcsolatban az általános elv a következő kevés dolgot tudj, de azt nagyon, tehát lefordítva erre a konkrét esetre nagyon kevés nyelvet tanulj meg, de azokat profi szinten tud használni. 

Nagyon sokan még a 30-40 évvel ezelőtti időben élnek amikor ezermesterek voltak, de manapság az ezermesterek kora már lejárt. Természetesen jó az ha két három egyéb dologhoz is értesz, de ez nem azt jelenti hogy szét kell szabdalni az energiádat nagyon sok nyelv megtanulására. 

Ha sok nyelvet tanulsz meg az kicsit hasonló mint amikor egyszerre több lovat akarsz megülni vagy egyszerre több sportot akarsz üzni, ez nem lehetséges keveset kell vagy egyet kell választani és azt nagyon profi szinten csinálni. 

Tudom hogy sokakat csábít az a dolog hogy meglát egy álláshirdetést és az a tudás is kellene meg ez a tudás is kellene és mennyivel könnyebb úgy elhelyezkedni hogy hat nyolc nyelvet is ismerek, ez a karrier kezdetén még nagyon sokszor csábít mert örülsz ha valahová felvesznek és inkább hajlandó vagy még egy nyelvet megtanulni csak azért hogy meglegyen az az állás, de később rájössz hogy ez nem biztos hogy a követendő útirány ugyanis ha kevesebb nyelvet tudsz akkor sem csökken az álláskeresési lehetőséged. 

Viszont a profi tudás segítségével sokkalta magasabb szintű helyekre is be tudsz kerülni mint egy átlagos tudással. 

Tehát ne engedj annak a csábításnak hogy milyen jó új dolgokat tanulni, inkább a kevesebb az több elv alapján próbáld meg a fejlődésedet szervezni. 

Tudom én is belefutottam nagyon sokszor hogy milyen jó lenne ezt meg azt megtanulni mert akkor tudnék azzal is foglalkozni de az évek során rájöttem hogy nem lehetek mindenben profi illetve nem szerezhetek mert mindenben magas szintű tudást. 

Ettől függetlenül lehet más nyelveket is tanulni de azokat mint hobbiszinten használd, maszek melóban nyugodtan foglalkozzál más dolgokkal ezzel nincsen probléma de legyen egy főirányod amit baromi erősen viszel. 

Az IT fejlesztésben még a technológia irányok kijelölésénél is törekedj arra hogy a kevesebb az több ha úgy alakul a dolog akkor az is jó ha csak vagy a frontend-et vagy a backend-et fejleszted, tudom itt is csábít a full stack fejlesztői pozíció mert sok cég keres ilyet és lehet hogy könnyebb neki érzed az elhelyezkedést ezzel de hidd el hacsak az egyik oldal Tudod fejleszteni azzal is bármikor el tudsz helyezkedni. 

Konkrtétan nyelvekre lebontva mint is jelent a profi tudás:

C# - tudd a lambdát, a generikusokat, abstract osztályt és az interface-t használni, action func használata ne okozzon gondot.

Angular - Componensek készítése, azok közti adatcsere esetleg közti körténő kommunikációt is tdd megoldani.

React - Hook-ok, Store, StateManagment

 

Mint IT mentor azt javaslom a kezdő fejlesztőknek, hogy próbáld ki mind a két oldalt a frontend-et és a backend-et is, és aztán amelyik szimpatikusabb azt toldd meg ezerrel és a másikat hanyagold.