a munka és a magánélet egyensúlya létezik egyáltalán ?

Amikor először lépsz be a munka világába, a munka és a magánélet egyensúlya kifejezés szinte állandóan hallható, főleg ha multi környezetbe kerülsz. Sokan úgy tekintenek a munka és a magánélet közötti egyensúlyra, mint ami egyensúlyt teremt a munka és a magánélet között. Ezt szem előtt tartva a többség küzd a munka és az élet viszonylag jó egyensúlyának megtalálásával, és gyakran a csata vesztes végén vannak, túlterheltek, stresszesek, és ritkán van idejük magukra és személyes érdekeikre.

Elméletileg a munka és a magánélet egyensúlya nem "egy méret mindenkinek" megközelítés. Ehelyett az embereket arra kell ösztönözni, hogy összességében reálisabb módon javítsák életminőségüket.

Nem gondoltam a munka és a magánélet egyensúlyára, amikor sokkal fiatalabb voltam, amíg egy projekt, amelyen dolgoztam, újra nem lett újra prioritizálva, miután majdnem egy évig dolgoztam rajta. Emlékszem, hogy túlóráztam, és gyakran sok késő éjszakát töltöttem az irodában, dolgoztam. A munka elkezdte fogyasztani a napjaimat és éjszakáimat, és a projekt stressze alatt sok problémám volt a kapcsolataimmal és a magánéletemmel. Végül a menedzsment csapata észrevette, hogy a projekt pénzügyi előnyei nem voltak olyan nagyok, mint amit az elején becsültek, és úgy döntöttek, hogy nem érdemes folytatni.

Abban az időben úgy éreztem, hogy a seniorok kissé elárultak. Minden erőfeszítésem és kompromisszumom után semmit sem kaptam az áldozataimért. Miután nehéz utat bejárva a saját tapasztalataimból megtanultam, az egyik első dolog, amit figyelembe veszek egy új projekt elindításakor, hogy a munka és a magánélet egyensúlyát a jelen és a jövő döntő tényezőjévé tegyem.

A pandémia alatt a munka és a magánélet közötti egyensúly fogalma nagyobb elismerést kapott, mivel sokan közülünk otthonról és a munkán kívüli életből és a munka-magánéletből kezdtek dolgozni valahogy összekeveredve. Ez különösen igaz a szoftvermérnökökre, akik nem kötődnek semmilyen konkrét munkaidőhöz, és alapvetően munkaidőn kívül dolgozhatnak projektjeiken. Kezdetben nagyon izgalmasnak tűnt. Sok előnye volt, mint például sok időt és költséget takarított meg az utazás elmaradása miatt, a munkára való felkészülés gyorsasága és így tovább. Azonban, ha egy ideig otthonról dolgoztak, néhányan észrevették, hogy a munka és a magánélet közötti határ homályosabbá vált.

A munka és a magánélet egyensúlya bonyolult

Papíron a munka és a magánélet egyensúlya egyszerű képletnek tűnik: nyolc órát dolgozik, a többi pedig a személyes ideje. A munka és a magánélet közötti tényleges egyensúly azonban a gyakorlatban nem így működik. Megvizsgálta már, hogy mennyi időt töltenek a munkába és a munkából való ingázásra, a teljes munkanapra, a házimunkára, a megbízásokra, a családi időre, a hobbikra, a pihenésre és az alvásra? Meg fogja találni, hogy nincs elég óra egy nap, hogy elterjedt minden szempontból.

 

Nem ritka, hogy úgy érzi, hogy nehezen találja meg a megfelelő egyensúlyt a munka és a magánélete között. Vannak, akik túl sok erőfeszítést tettek e különböző területek elkülönítésére, de meg lehet tenni. A szétválasztás azt is sugallhatja, hogy a munka az élet boldogtalan része, amely kötelező, és el kell különíteni attól, amit az életben szeretne, vagy amit szabadidejében csinál.

Úgy gondolom, hogy a kettő szétválasztása a munka és a magánélet egyensúlyának elérése érdekében valójában elveszítheti a mögötte álló tényleges logikát, ami az élettel való elégedettség. A munka az élet része, és sokak számára az a fajta munka, amit végeznek, olyan dolog, amit mindig is terveztek és álmodtak. A munka elválasztásának az élettől nincs értelme. Ehelyett az élettel való elégedettséget kell keresnünk, amely magában foglalja a munkát is. Én személy szerint úgy gondolom, hogy a hangsúlynak arra kell összpontosítania, ami végül boldoggá tesz.

Szoftvermérnökként néha örömet találok azokban a projektekben, amelyeken dolgozom, hogy még a túlóra is boldoggá tesz. A munka nem munka, hanem valami szórakoztató és izgalmas dolog, ami örömet okoz nekem. Vannak azonban olyan időszakok, amikor a munka kihívást jelent és stresszes. Ez sérti a személyes időt, és ahelyett, hogy a barátokkal és a családdal töltött időt élvezném, azon kapnám magam, hogy aggódom a munka miatt, és nem tudok teljes mértékben jelen lenni a pillanatban. Ha ez túl gyakran fordul elő, problémákhoz vezethet otthon, vagy beteljesületlennek érzi magát mind a munkahelyi életben, mind az otthoni életben. Ilyen esetekben nagyon kevés az élettel való elégedettség, és általában neheztelés lehet az életedre, vagy úgy érezheted, hogy egyik oldalon sem tudsz szünetet tartani.

Tehát visszatekintve nincs mágikus képlet a munka és a magánélet egyensúlyának eléréséhez. A munka és az otthoni élet szétválasztásának módjainak megtalálása gyakran sok stresszt és irreális elvárásokat okoz. A munka és az otthoni élet mindig összefonódik valamilyen formában vagy módon. Vannak azonban olyan íratlan szabályok, amelyek segíthetnek abban, hogy jobb döntéseket hozzunk a jobb életminőség megteremtése érdekében.

1. "Keményen dolgozni most, hogy később élvezzük az életet" egy mítosz

Valószínűleg sokan megnézték az America's Got Talent egyik közelmúltbeli epizódját, amelyben Simon a Nightbirde-nek adja az Arany Csengőt az "It's Ok" nagyszerű előadása után. A döntő pillanat az volt, amikor azt mondta: "Nem várhatsz addig, amíg az élet már nem lesz nehéz, mielőtt úgy döntesz, hogy boldog leszel."

Ezt szem előtt tartva a pillanat élvezete készség, és csakúgy, mint más készségek, meg kell tanulnia és gyakorolnia kell. Ha késlelteti a pillanatot, még akkor is, ha a "várt idő" jön, akkor lehet, hogy nem tudja, hogyan lehet a legjobbat kihozni belőle, és elveszítheti az arany éveket, amelyeket valójában élvezhet. Ennek elkerülése érdekében próbálja meg megtalálni a módját, hogy megtanítsa, hogyan kell teljes mértékben átölelni a jelenlegi pillanatot.

2. Gyakorold az időgazdálkodást

Ha időkorlátokkal vagy a feladatok befejezésének határidejével szembesül, elkezdheti gyakorolni a jobb időgazdálkodást és a feladatok rangsorolását. Ez nem csak segít befejezni a munkát anélkül, hogy további időre lenne szüksége, de ugyanazokat a módszereket alkalmazhatja személyes idejében is. Ne feledje, hogy az időgazdálkodás nem ír sok feladatot egy papírra, és elvárja, hogy mindegyiket rövid időn belül elvégezzék.

Ha nem állítasz be reális vagy elérhető célokat és elvárásokat, az csalódást okozhat, ha nem tudsz lépést tartani. Tervezze meg munkáját okos módon, és kisebb feladatokat kapjon el az útból, mielőtt időt és erőfeszítést fektetne projektjei "húsába". Próbálja meg rangsorolni a céljait, és ne büntesse magát, ha nem éri el őket.

Az intelligens tervezés következménye, hogy nagyobb megkönnyebbülést érzel, amikor a dolgok korán vagy időben befejeződnek, ami több beteljesüléshez vezet, mivel extra időt szabadít fel magának.

3. A túlóra nem tesz olyan nagy hatást a karrieredre, mint gondolnád

Rövid távon a túlóra egy kis lendületet adhat a karrierjében, sőt előléptetést is, de hosszú távon negatív hatásai lehetnek. A túlóraidők következetes rohamai áldozatokat hozhatnak az egészségben, a személyes növekedésben és az időben, hogy csak néhányat említsünk. A túlóra túlórázása csak azért, mert boldoggá teszi a feletteseit, nem mindig a legjobb megközelítés.

Ha fizikailag és mentálisan nem vagy a legjobb, a munkateljesítményed hatással lehet, és a kimenet minősége csökkenhet. Ha túlórázni szokásod van, akkor akár halogathatod is azt a "hosszabbítást", amelyről azt hiszed, hogy munka után van. A karrierje során biztos vagyok benne, hogy látta, hogy a kollégák túlóráznak, de kevesebbet szállítanak, mint mások.

Azonban nem minden túlóra rossz. Valójában, ha élvez egy projektet, vagy nagy előrehaladást ért el, ez pozitív hatással lehet, és hozzájárulhat az élettel való elégedettséghez. Az ilyen alkalmak számos területen növelik készségeidet, és hasznosak lehetnek a karrierjére.

Ezenkívül találkozhat a "crunch idővel", annak szükséges, hogy elkerülhetetlenül extra munkát végezzenek, ha valami sürgőssé válik, vagy azonnali módon orvosolni kell. Ezek a példányok a legtöbb esetben csak csuklások a projektben, és azonnali műveletre van szükség a megoldáshoz. Ha azonban a nagynyomású idők állandó gyakoriságát tapasztalja, talán ez az ön-előírt "crunch idő", vagy a vállalatnak van néhány beszerzési vagy irányítási problémája, a helyes dolog az, hogy megtalálja a kiváltó okot, és kommunikálja problémáit a menedzsmenttel az összes alkalmazott javára.

Következtetés: Kezelje elvárásait és mennyit hajlandó fizetni

Végsőkig az élettel való elégedettség a valóság és a várakozás közötti szakadékban rejlik. Az ésszerű várakozás általában nagyobb elégedettséghez vezet. Ez a határbeállítás egyik formája. Mindaddig, amíg elismeri, hogy mennyit hajlandó fizetni az ideje és erőfeszítései szempontjából, miközben ésszerű eredményt vár, jó úton halad. Ahelyett, hogy hagynád, hogy a munka felemésszen, vagy hagyd, hogy a magánéleted befolyásolja a munkádat, öleld át az életed minden elemét, és olvaszd össze őket egy funkcionális, kifizetődő rendszerbe, amely elégedettséget hoz az élet minden területére.