5 klasszikus tévhit, amit a programozók gondolnak a szoftverfejlesztésről
Nem, a szoftverfejlesztés nem csak a kódolásról szól
A szoftverfejlesztés viszonylag új tudományág más iparágakhoz képest. Születő jellege miatt sok tévhittel van tele. Ezeknek a mítoszoknak a terjedése annyira kiterjedt, hogy sok programozó még mindig hisz bennük.
Ezek a mítoszok az egyének helytelen feltételezései miatt születnek, és olyan fejlesztők terjesztik őket, akik úgy vélik, hogy igazak. Azok a programozók, akik beveszik ezeket a téves ötleteket, véletlenül károsítják saját karrierjük előrehaladását.
Ezért bölcs dolog felismerni ezeket a tévhiteket, és nyíltan megvitatni őket. Minél több embert tájékoztatnak ezekről a mítoszokról, annál könnyebb lesz csökkenteni negatív hatásukat. És talán egy nap teljesen megszabadulhatunk ezektől a mítoszoktól.
Íme öt klasszikus tévhit, amelyet tudnia kell, így nem korlátozzák a szakmai növekedést.
1. A szoftverfejlesztés kódolást jelent
Gyakran a fejlesztők úgy gondolják, hogy a kódolás a szoftverfejlesztési folyamat legfontosabb tevékenysége. A fejlődést a kódolás szinonimájaként kezelik. A vállalat minden más szerepe vagy funkciója azért van, hogy támogassa a programozókat a termék építésében.
Ez a tévhit azonban nem lehet távolabb az igazságtól. A kódolás a szoftver életciklusának kulcsfontosságú tevékenysége. De ez csak egy a teljes fejlesztési folyamat számos lényeges eleme közül.
"A szoftverfejlesztés az alkalmazások, keretrendszerek vagy más szoftverösszetevők létrehozásában és karbantartásában részt vevő alkalmazások, keretrendszerek vagy egyéb szoftverösszetevők kialakításával, meghatározásával, tervezésével, programozásával, dokumentálásával, tesztelésével és hibajavításával kapcsolatos folyamat."
– Wikipédia
A csapatnak egyenlő hozzájárulásra van szüksége a fejlesztőktől, tesztelőktől, terméktulajdonosoktól, építészektől, vezetőktől és még sok más munkakörtől a sikeres termékszállításhoz. Ha ezen szerepkörök bármelyike nem teljesíti megfelelően a kötelességét, a csapat nem tud minőségi terméket szállítani. Ezért nem, a szoftverfejlesztés nem jelent kódolást.
2. A kommunikáció nem fontos a programozók számára
A programozók sok koncentrált órát töltenek a napjukban, amikor a megoldásokon és a végrehajtási követelményeken gondolkodnak. Ezért kétségtelen, hogy a kódolás a legkritikusabb tevékenység számukra.
Ez sok programozót arra késztet, hogy higgyen abban a tévhitben, hogy a kommunikációra való odafigyelés nélkül is elvégezheti a munkáját. A valóságban azonban a csapatnak folyamatosan igazodnia kell egymással a sikeres projekt megvalósításához.
A fejlesztőknek kommunikálnia kell a termelői szervezetekkel, hogy világosan megértsék a követelményt. Kommunikálniuk kell a tesztelőkkel, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a funkciókat alaposan tesztelték. A fejlesztőknek beszélniük kell programozótársaikkal is, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nincsenek kihívások a kód integrálása során.
Nem csak a termékszállítás, még a fejlesztő szakmai előmenetele szempontjából is, a kommunikációs készség alapvető követelmény. A gyors növekedés érdekében minden programozónak hatékonyan kell közvetítenie hozzájárulását és eredményeit a megfelelő fórumon.
3. A tesztelés kevésbé fontos, mint a kódolás
Gyakran a fejlesztők úgy érzik, hogy a tesztelés csak egy újabb kiegészítő szoftverfejlesztési folyamat. Meg kell tenniük, mert a vezetők vagy az ügyfelek ezt akarják.
Néha a fejlesztők felületi tesztelést végeznek a fejlesztői környezetükben, a többit pedig a tesztelők számára hagyják, hogy megtudják az integrációs tesztelés vagy az UAT során. Az eredmény instabil inkoherens kód a javítások miatt, hogy kijavítsa a tesztelési fázisok során talált hibákat.
A valóságban a tesztelés kötelező és ugyanolyan fontos, mint a követelmények kódolási fázisa. Létfontosságú, hogy a fejlesztők kisebb darabokban teszteljék kódjukat a végrehajtás során. Valójában könnyebb megváltoztatni a kódot, vagy módosítani egy tervet, hogy tartalmazzon egy javítást, miközben a fejlesztő még nem fejezte be a megvalósítást.
A fejlesztési szakaszban végzett alapos tesztelés sok időt és erőfeszítést takarít meg mind a fejlesztési, mind a tesztelési fázisokban, és jobb minőséget eredményez. Mivel egyre több vállalat halad a termékcsalád-struktúrák felé, ahol a fejlesztőcsapat felelős a végpontok között történő termékszállításért, remélem, hogy az a tévhit, hogy a tesztelés kevésbé kritikus, mint a kódolás, hamarosan meghal.
4. A technológiai adósságok elszámolása nem fontos
A legtöbb kereskedelmi szoftverben az idő pénz. A vállalatok rövid idő alatt a lehető legtöbb funkciót szeretnék kipukkanni, hogy legyőzzék versenyüket. Ez arra készteti a csapatokat, hogy csökkentsék a sarkokat, és olyan gyorsan szállítsák a funkciókat, amilyen gyorsan csak tudnak.
Az ilyen gyors ütemű szállítási ciklusok sok technológiai adósságot okoznak a kódban. Ezek a technológiai adósságok alig kapnak jelentőséget, ha a kapcsolódó funkciókat a termelésben alkalmazzák.
Hibáztasd a projekt vagy a programozók szándékainak szoros ütemezését; A technológiai adósság kevés jelentőséget kap a fejlesztőcsapattól. Végül felhalmozódnak, és befolyásolják a kód teljesítményét és mozgékonyságát, ami megnehezíti a jövőbeli fejlesztések végrehajtását.
Ezért a legjobb gyakorlat az, hogy jobban ellenőrizze a kódot, mint amennyit kivett. Ha egy új funkción végzett munka közben technológiai adósságot lát, ne hagyja figyelmen kívül. Töltsön el egy kis időt, és tisztítsa meg a kódot, hogy megszüntesse a munkafolyamat technológiai adósságát.
A fentiekhez hasonló kis változások nem igényelnek sok időt vagy erőfeszítést. De ha az egész csapat követi a legjobb gyakorlatot, akkor a kódbázis idő alatt megszabadulhat a jelentős technológiai adósságoktól.
5. A leggyorsabb kódoló a legjobb programozó
Persze, sok szakértő programozó gyorsan kódolhat. De a kódolásban és a kódolás sebességében való jóság nem kapcsolódik egymáshoz. Ez a tévhit abból a meggyőződésből ered, hogy a mennyiség jobb, mint a minőség.
A minőségi szállításhoz a fejlesztőnek több forgatókönyvet kell átgondolnia, beleértve az éles eseteket is. Több megoldást kell figyelembe venni a feladat legoptimálisabb döntéséhez. Csak ezt követően tud a fejlesztő megvalósítani valamit, ami jó minőségben képes teljesíteni a követelményt.
Mindezek a tevékenységek időt igényelnek. Ha egy programozó átugorja az ötleti fázist egy követelményhez, gyorsabban előállíthatja a kezdeti végrehajtást. De nagy esély van arra, hogy kódjuk tele lesz hibákkal vagy elmulasztott forgatókönyvekkel, amelyek végső soron késleltethetik az egész szállítást.
Végül a gyors kódoló több hibát és foltos kódot hozhat létre, amely befolyásolja a termék általános minőségét. Ehelyett mindig jobb, ha az első kísérletben minőségi kódot állít elő, még akkor is, ha hosszabb időt vesz igénybe a befejezése.
Végső gondolatok
Öt általános tévhitet ismer a programozók körében a szoftverfejlesztési folyamattal kapcsolatban. A szoftverfejlesztésben szerzett tapasztalatoktól függetlenül ezek a hivatásukra vonatkozó tévhitek hátráltathatják az egyén szakmai fejlődését.
Fantasztikus dolog tisztában lenni e mítoszok hátrányaival. Segíthet a tudatosság terjesztésében, és ezek egy részét vagy mindegyikét megszüntetheti..
A szoftverfejlesztésben szerzett tapasztalataival mit gondol ezekről a tévhitekről? Hisznek még az emberek a munkahelyeden?
Köszönöm, hogy elolvastad a cikket. Sok sikert kívánok a szoftveres karrieredhez.