10 gyakori hiba, amit el kell kerülni junior fejlesztőként (2022)
A szoftvermérnöki karrier elég nagy kihívást jelent. A szoftver szakma még ijesztőbbnek tűnhet, ha junior fejlesztő vagy.
A főiskolai napok során a valós szoftverfejlesztési forgatókönyvekről szóló formális képzés hiánya miatt a fejlesztők önállóan tanulnak. Ezért sok kezdő hibát követnek el, amelyek hosszú ideig ragaszkodnak. Megfelelő útmutatás nélkül a kezdeti szokások lelassíthatják a junior fejlesztő karrierjét.
Több ilyen kezdő hibát is elkövettem a karrierem kezdeti szakaszában. Visszatekintve, bárcsak jobban tudtam volna. Még ma is látom, hogy sok fiatal fejlesztő még mindig hasonló hibákat követ el, és hosszú távú káros következményeket szenved el.
Ha szenvedélyesen rajong a szoftveriparért, itt található a tíz leggyakoribb hiba listája, amelyet fiatal fejlesztőként tudnod kell. Segítek abban is, hogy lépéseket tegyen ezek elkerülése érdekében, és nagyszerűen kezdje el karrierjét.
1. Ismerje meg saját értékeit
Nem tudtam, mennyit érnek a képességeim, amikor elkezdtem a karrieremet. Örültem, hogy kaptam egy állásajánlatot, még a diploma megszerzése előtt. Ez a tudatlanság nem működött jól számomra, mivel sok éven át viszonylag alacsonyabb fizetésért dolgoztam. Két munkahelyre volt szükségem ahhoz, hogy megértsem, mennyivel kevesebbet fizetnek.
Amikor a mérnökök frissen végeznek az egyetemen, valószínűleg fogalmuk sincs az értékükről. Az egyénektől függően vagy túlbecsülik képességeiket, vagy alábecsülik azt. Mindkét esetben a tudás segít a karrierjük helyes megkezdéséhez.
Azok a fejlesztők, akik túlbecsülik képességeiket, általában nagy elvárásokkal rendelkeznek az első munkájukkal szemben. Úgy érzik, szívességet tesznek a cégnek. Ez a gondolkodásmód tükröződik az interjúkban és később a munkájukban.
Azok a fejlesztők, akik alábecsülik képességeiket, hajlamosak az első ajánlatot kapni. Nem próbálják kideríteni, hogy a piaci szabvány szerint fizetik-e őket. Azt sem szeretnék megkérdezni, hogy milyen munkát kínálnak nekik, vagy hogy a munkakultúra rugalmas és jól illeszkedik-e hozzájuk.
Nem mindig könnyű tárgyalni az első álláskeresés során. A körülmények arra kényszeríthetik Önt, hogy a lehető leghamarabb elkezdjen keresni. Ha ez a helyzet, akkor biztosan reteszelheti az első szoftveres munkát, amelyet kap. Miután elkezd pénzt keresni, a saját idejében és pénzén folytathatja karrierjét.
Nem túl nehéz azonban többet megtudni arról, hogy mennyit ér a munkaerő piacon. Számos weboldal (pl. Glassdoor, PayScale, NoFLuffJobs) képet ad arról, hogy tapasztalat, hely és cég alapján milyen fizetések és jutalmak várhatók a különböző poziciókért és készségekért.
Azt is megtudhatja, hogy egy pozíció alkalmas-e az Ön számára egy kis kutatással az interneten. Ismerje meg a vállalati kultúrát a különböző webhelyeken (pl. Glassdoor, AmbitionBox) dolgozó alkalmazottak által nyújtott véleményekből.
Kiváló módja annak, hogy megtalálja az illeszkedést, ha kérdéseket tesz fel az interjú során. Ne féljen releváns vizsgálatokat tenni. Az interjúk mindig kétirányúak. Nem akar csatlakozni egy olyan vállalathoz, ahol a toborzó csapat úgy érzi, hogy nem hajlandó válaszolni a kérdéseire.
Néhány lényeges pont, amelyet ellenőrizni kell az interjú során:
Technológiák, amelyeken dolgozni kell (pl. a vállalat olyan projektbe helyezheti Önt, ahol a kívánt nyelvvel / eszközzel dolgozhat?)
Munkahelyi tanulási lehetőségek (pl. időszakos gyakorlati képzés, ingyenes hozzáférés az online képzési oldalakhoz stb.)
Növekedési lehetőségek (pl. mi a karrierút a vállalatban betöltött szerepéhez?)
A munka és a magánélet közötti egyensúly (pl. ha naponta több mint nyolc órát kell rendszeresen dolgoznia, van-e otthoni munka, szabadságpolitikák stb.)
Gyakran az interjúztatók örömmel válaszolnak az ilyen kérdésekre. A megkérdezésével azt mondja nekik, hogy komolyan gondolja a munkát és a karrierjét. Ha nem veszi magát komolyan, a vállalat sem fogja.
2. Ne várja el hogy végig kézen fogva fogják vezetni
Néhány napja kaptam az első munkámat és elkezdtem dolgozni. Volt egy kis problémám a kóddal, és nem tudtam, miért nem működik. Egy napot töltöttem azzal, hogy magam is kitaláljam a problémát, de egy idő után rájöttem, hogy túl nehéz egyedül megoldani. Segítséget kértem a senioroktól, de ők elutasították, mert nagyon el voltak foglalva
Beletelt még pár órába, hogy megtaláljam a problémát. Még mindig emlékszem rá - nem inicializáltam egy gyűjteményt, és a kód nullmutató kivételt dobott (tudom. Ne mondj többet. IntelliJ teszi olyan egyszerű manapság).
Amikor frissen végezed az egyetemet, még mindig hajlamos vagy visszaesni a tanáraidra minden problémáért, amellyel szembesülsz. Ne várjon hasonló kezelést a szakmai világban.
Miután csatlakozott egy vállalathoz, egyedül van, hogy mindent megtanuljon, amire szüksége van a munkájához. Ez nem jelenti azt, hogy nem kap segítséget, de a munkahelyi képzés vállalatonként változik. Ezért attól függően, hogy túl sok okozhat sok gyomorégés.
Ez a megközelítés elsőre nagyon frusztrálónak tűnhet. Gondolhatja, hogy a vezető fejlesztők miért nem tudnak segíteni a feladat elvégzésében? Nos, először is, minden fejlesztőnek be kell fejeznie a feladatait. Ne hagyd, hogy ez az érzés elkeserítsen a csapattársaid vagy a projekt felé.
Gyakran a projektek változó követelményekkel és szigorú határidőkkel rendelkeznek. Ezzel együtt a vezető fejlesztők sokkal több van a tányérjukon, mint a kódolás és mások segítése. Ezért meg kell próbálnia a legjobbat, hogy önállóan tanuljon.
Olvassa el a kódot, és használja a rendelkezésre álló erőforrásokat, dokumentációt, képzéseket stb., Hogy megértse. Ez segít megtanulni a projekt funkcionális aspektusát. Regisztráljon online tanfolyamokra, vagy kérje meg menedzserét gyakorlati képzésre a technikai ismeretek fejlesztése érdekében.
3. Dokumentálja a kódot
Az első projektemben nem volt sok ötletem arról, hogyan kell öndokumentumos kódot írni. Én sem tettem erőfeszítéseket a megjegyzések megírása érdekében. Az üzleti elemző írta az egyetlen dokumentációt, amink volt az alkalmazásról, hogy megfeleljen az ügyfél megállapodásának.
A kódról vagy a funkcionalitásról szóló dokumentáció hiánya minden új fejlesztő számára fájdalom, amely csatlakozik a csapathoz. Funkcionális háttér nélkül nem fogják tudni megérteni a program szándékát.
Számos módja van a kód dokumentálásának, például öndokumentumolási kód, Visio-diagramok, kód megjegyzések, SharePoint vagy összefolyási oldalak stb. Mindegyiküknek megvannak az előnyei és hátrányai.
Programozóként az első napjaimban inkább a kódban kifejezett megjegyzéseket részesítettem előnyben. Ez segített megérteni sok olyan funkciót, amelyek évek óta ott vannak. Ezért követtem a szokást, hogy kód megjegyzéseket írtam.
Végül rájöttem, hogy a megjegyzések hasznosak mindaddig, amíg az emberek folyamatosan frissítik őket. A programozók gyakran úgy vélik, hogy ez általános, és kihagyja a frissítésüket. Idővel a meglévő megjegyzések már nem igazodnak a frissített kódhoz, és így kontraproduktívvá válnak.
Tapasztalattal megtanultam, hogyan kell önállóan dokumentálni a kódot megfelelő módszernevekkel, változó nevekkel stb. Ez egy kis gyakorlást igényel, de tisztább megközelítés, mint az explicit megjegyzések. Úgy érzem, hogy az öndokumentáció segít a funkció megértésében a kód közelében.
Az öndokumentációnak azonban megvannak a maga korlátai is. A kód megjegyzéseihez hasonlóan mások is megváltoztathatják a metódus törzsét, amely már nem igazodik a függvény nevéhez. Módosíthatják vagy hozzáadhatnak új változókat, amelyek neve már nem segít másoknak megérteni a logikát.
Junior fejlesztőként kevés ellenőrzést kaphat arról, hogy mások mit csinálnak a kódban, de megtanulhatja, hogyan dokumentálhatja helyesen a kódot. Válassza ki a fent említett módszerek bármelyikét vagy mindegyikét, attól függően, hogy mi működik a legjobban az Ön számára. Bármelyik módszert is választja, győződjön meg róla, hogy a dokumentumokat frissíti.
4. Ne félj kérdéseket feltenni
A junior fejlesztők gyakori hibája, hogy nem tesznek fel proaktív kérdéseket. Egyes fejlesztők szégyenlősek, amikor kérdéseket tesznek fel. Mások tétovázhatnak, mert úgy gondolják, hogy a lekérdezésük buta lehet.
Bármelyik is az oka, le kell küzdenie az akadályt, hogy sikeres legyen a karrierjében. Tegyen fel kérdéseket minden alkalommal, amikor nem érti. Az emberek örömmel elmagyarázzák, amikor a témában vannak.
Ha még a választ sem tudod, lehet, hogy nem te vagy a megfelelő bírója annak, hogy mennyire kritikus a kérdés. Még akkor is, ha erős érzése van, hogy ez egy egyszerű, még mindig tisztázza. Jobb tudni a választ egy buta kérdésre, mint tudatlannak maradni.
Gyakran a konferenciahívások miatt kihívást jelent kérdéseket feltenni. Úgy érzem, hogy megfelelően kell időzítenem a kérdést, nehogy félbeszakítsam. Mindent megteszek, hogy megtaláljam a szakadékot a vitában, hogy eloszlassuk a kételyeimet. De ha nem tudom megtenni a híváskor, azonnal tisztázom a lekérdezést egy csevegésen vagy e-mailen keresztül.
Néha a kérdésre nem lesz egyértelmű válasz. Az emberek a tudásuk alapján mondhatják el véleményüket. Ha nem vagy elégedett, megkérhetsz valaki mást, hogy erősítse meg a megértésedet. Az ötlet az, hogy a lehető leggyorsabban és magabiztosabban tisztázzuk a kétségeket.
5. Ismerje meg, hogyan érvényesítheti a feltételezéseket
A feltételezések a szoftverprojektek követelményeinek szerves részét képezik. Egyetlen ügyfél sem képes tökéletesen megfogalmazni minden forgatókönyvet. Ezért meg kell tanulnia, hogyan kell feltételezéseket tenni és érvényesíteni őket.
Csak azért, mert elkerülhetetlenek, nem jelenti azt, hogy nincs szükségük érvényesítésre. A pontatlan feltételezések kiszámíthatatlan viselkedéssel hagyhatják el az alkalmazást. A legrosszabb esetben az egész rendszert leállíthatja.
Pályafutásom kezdetén a feltételezéseimet egyetemes igazságnak tekintettem, és folytattam a végrehajtást. Soha nem gondoltam volna, hogy érvényesítsem őket a terméktulajdonosokkal vagy az ügyfelekkel. Ezek közül a feltételezések közül sok felelős volt a tesztelési fázisok során a hibákért.
Szerencsésnek kell lenned, ha a helytelen feltételezéseid elakadnak a tesztelés során. De néha belecsúszhatnak a termelésbe. Ez az, ahol maximális kárt okozhat.
A szoftverprojektekben nem kerülheti el a feltételezéseket. De mindig érvényesítheti őket az ügyfelekkel vagy a terméktulajdonosokkal. Ügyeljen arra, hogy a szükséges dokumentumokban felsorolja a feltételezéseket. Ez a megközelítés segíteni fog mindenkinek, hogy tisztában legyen velük, és egyhangúlag egyetértsen.
6. Elemezze a követelményt a kódolás előtt
A kezdő fejlesztők közös szokása, hogy elkezdik beírni a kódot, amint feladatot kapnak. Egyszer elolvasták a funkciót vagy a történetet, és úgy érzik, hogy megértették a követelményt; Általában nem töltenek időt az elemzéssel.
A követelményelemzés kritikus lépés a szoftverfejlesztésben. Ha egy történetet rendelsz hozzá, kérjük, olvasd el annyiszor, ahányszor csak szükséged van rá. Menjen végig a funkció feltételezési listáján, és ellenőrizze őket. Ennek a gyakorlatnak az az elképzelése, hogy világosan megértse a kérést, mielőtt elkezdené a kódolást.
Miután megkapod a kérés funkcionális részét, próbáld megérteni a mögötte rejlő történelmet. Ez egy teljesen új követelmény kezdeti megvalósítás nélkül, vagy egy meglévő funkció kiterjesztése? Hatással lesz-e ez a követelmény a meglévő funkciókra?
Ugyanilyen fontos a követelmények nem funkcionális részének megértése is. Például, mi a kód teljesítményigénye? Hány tranzakciót kell másodpercenként kezelnie? Szükség van-e biztonsági ellenőrzéssel kapcsolatos naplózásra az új megvalósítás körül?
Ezután tegye le a funkcionális megértést a papírra. Ez lehet durva huzat vagy folyamatábra. Az ötlet az, hogy vizualizáljuk a végpontok között áramlatot, ami segíthet annak érvényesítésében. A fenti lépések javíthatják a kód minőségét, és kevesebb hibát okozhatnak.
7. Légy nyitott a visszajelzésre
Senki sem tudhat mindent az első naptól kezdve. A programozók általában tapasztalatokat szereznek karrierjük előrehaladása során. Ezért a visszajelzés alapvető eszköz a hiányosságok azonosításához és a leküzdésére való összpontosításhoz.
Az idősek és a vezetők sok gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek a szoftverfejlesztésben. Gyorsan kitalálhatják azokat a hibákat, amelyeket nem könnyű látni magadnak. Amikor meghallgatod a visszajelzéseiket, felgyorsítod a tanulási folyamatot.
Sok fiatal fejlesztő elköveti azt a hibát, hogy személyesen veszi át a visszajelzéseket. Úgy érzik, mintha az emberek rámutatnának a hibáikra, hogy rosszul érezzék magukat. Ezt a hozzáállást elsősorban a fejlesztő egoja vagy a mindent tudó hozzáállás vezérli.
Az ilyen típusú fejlesztők a Dunning-Kruger hatás "Alacsony kompetencia-nagy megbízhatósága" kategóriájába tartoznak.
Forrás: Wikimedia
Ahhoz, hogy növekedjen a karrierjében, mindig konstruktívan vegye be a visszajelzéseket. A különböző emberek különböző nézőpontokkal rendelkeznek ugyanabban a témában. Nem minden visszajelzés fog egyformán szolgálni.
Azonban jobb, ha nyitott elmével visszajelzést kapunk. Elemezze a bemeneteket, hogy megtudja, segíthetnek-e jobban teljesíteni a munkáját. Végül, ha úgy dönt, hogy nem hasznosak, mindig eldobhatja őket, miután kellő figyelmet fordított.
8. Kerülje a kiégést
Munkám első évében frissen végeztem az egyetemen, és nagyszerű első benyomást akartam kelteni. Próbáltam annyi munkát fektetni, amennyit csak tudtam. Rendszeresen több mint tíz órát dolgoztam az irodában, és alig voltam szünetben vagy távozva.
Ez néhány évig folytatódott, amíg súlyos hátfájásom nem volt. Nem tudtam állandóan ülni, még öt percig sem. Szerencsére a fájdalom néhány napos szabadsággal és fizikai gyakorlatokkal az orvos látogatása után alábbhagyott. Ekkor jöttem rá a szünetek szükségességére.
A kódolás olyan, mint egy függőség. Ha jó vagy benne, úgy érzed, mindig ezt akarod csinálni. Ha izgalmas problémád van, nem akarod elhagyni az asztalodat, amíg meg nem oldod. De ez károsíthatja az egészségét, és csökkentheti a karrier hosszú élettartamát.
Ha egyszer kiégsz, a motivációs szinted drasztikusan csökkenni fog. Nem fogsz tudni a munkára koncentrálni. Nem számít, mennyire szenvedélyes vagy a munkád iránt, a munkahelyi teljesítményed nagy sikert fog elérni.
Győződjön meg róla, hogy rendszeres szüneteket tart a munkanap alatt. Különböző képletek vannak (pl. 52/17 szabály, Pomodoro technika) arról, hogy mennyi törés optimális. Kiválaszthatja, hogy melyik módszer működik a legjobban az Ön számára.
Eltekintve a rövid szünetek a nap folyamán, ez segítene, ha te is kivenni napokat rendszeresen. Gyakran a fejlesztők félnek attól, hogy kihagyják, ha meghosszabbított leveleket vesznek. A munkakultúrától függően előfordulhat, hogy a meghosszabbított levelekre is ráncolják.
Ez azonban az egészséged és a karriered. Ahhoz, hogy hosszú sikeres karriert, meg kell győződnie arról, hogy a csúcson van a teljesítmény. Ezért tegyen meg minden lehetséges erőfeszítést, hogy ne égjen ki idő előtt.
9. Szánjon időt a karrierfejlesztésre
A szoftveres munka napi darálással könnyen elveszítheti a karrierfejlesztésre való összpontosítást. A hozzárendelt feladatokon nap mint nap folytathatja a munkát. Eltekintve attól, amin közvetlenül dolgozol, alig kapsz időt arra, hogy növeld a tudásodat.
Néhány év elteltével úgy találja, hogy nincs kapcsolatban a legújabb eseményekkel. Lehet, hogy nagyon jó a munkájában, de tapasztalata a projektben használt technológiákra és verziókra korlátozódik.
Különösen, ha junior fejlesztő vagy, nehéz időt találni munkaidőben. Meg kell tanulnia a szoftverfejlesztés finomságát, és be kell fejeznie a kijelölt feladatokat, miközben még mindig a műszaki szakértelem alsó spektrumán van.
Azonban a naprakészen tartása nagyon fontos a karrierfejlesztéshez. Szerencsére vannak egyszerű módszerek a tudás folyamatos fejlesztésére. Ezeknek a technikáknak nem kell sok időt töltenie az irodai órákon kívül.
A tudás megszerzésének legjobb módja az, ha figyelembe vesszük a szükséges erőfeszítéseket a feladatbecslésekben. Ez lehet hiba vagy funkció; szánjon egy kis időt arra, hogy megtalálja az optimális megoldást a projekt programozási nyelvével. Kérje meg menedzserét, hogy hetente szánjon néhány órát, hogy valami újon dolgozzon.
A könyvek és cikkek olvasása, a podcastok hallgatása, a webináriumok megtekintése stb. szintén bővítheti ismereteit. Nem kell terveznie ezeket a tevékenységeket. Ezeket a szünet alatt vagy a szállítás ideje alatt lehet elvégezni.
Ne feledkezzünk meg a kódolási kihívásokról és a virtuális konferenciákról sem. Ezekben a tevékenységekben való részvétel szórakoztató, oktató és segíthet a hálózatépítésben. Az ilyen kicsi, de következetes erőfeszítés az évek során összeadódhat, hogy szilárd lendületet adjon a karrier fejlődésének.
10. Keressen egy mentort
A mentorok a karrierem kezdetétől segítenek. Arra ösztönöztek, hogy elszámoltatható legyek a projektem, a csapatom és a szoftverszakma egésze felé. Szakmai sikerem nagy részét az évek során elért mentoraimnak tulajdonítom.
A junior fejlesztők, különösen a gólyák, általában tétováznak a tapasztalt fejlesztőkkel, hogy mentorálják őket. Félnek az elutasítástól. De tapasztalatom szerint, gyakrabban, mint nem, az idősek több mint hajlandók mentorálni valakit, akit őszintének és proaktívnak éreznek.
Nem kell egy életre szóló mentor. Nincs szüksége a mentoráltként való elkötelezettség hivatalos jóváhagyására sem. A szükséges helyzettől és a szükséges segítség típusától függően mentora lehet egy adott forgatókönyvhöz vagy egy adott kérdéshez.
A mentora segíthet a technológiai váltás eldöntésében. Segíthetnek, ha technikai problémával küzd. A mentorok segíthetnek abban is, hogy karrier-meghatározó döntést hozz, például váltsd meg a munkakörödet.
Mindig dönthet úgy, hogy egynél több mentora van, az Ön igényeitől függően. Ha érdekli a funkcionális ismeretek tanulása, kiválaszthatja azt, aki megérti az üzleti folyamatokat. Hasonlóképpen kiválaszthat egy rendkívül technikai személyt, aki mentorálja Önt a kódolási legjobb gyakorlatokkal.
Végső gondolatok
Most már ismeri a tíz leggyakoribb hiba listáját, amelyeket a karrierje elején elkerülhet. Ha éber maradsz, és távol maradsz ezektől a hibáktól, nagyszerű kezdést érhetsz el programozóként.
Ez a lista összefoglalja a tapasztalataimat és tapasztalataimat, amelyeket más fejlesztők osztottak meg az év során. Egyedülálló egyénként a tapasztalatai másoktól eltérőek lehetnek. Ezért értsd meg a hibákat, és cselekedj a helyzeted alapján.
Biztos vagyok benne, hogy a fenti tudással és kitartással felfegyverkezve el tudja érni azokat a szakmai és személyes célokat, amelyet magának állított.